Rijeka, Croatia
Loading


The links above provide you a way back to main part of the dictionary. Pages Preluk and Rijeka are only the add to my site, to give you some information about me, and some interesting facts about my home town and an old racing track only few kilometers from Rijeka. Rijeka has a great history organizing races almost a century ago.

riječki dvoglavi orao

Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

 

Vlast u Rijeci kroz stoljeća

Vladari Rijeke kroz povijest
800 Riječko područje je pod Francima
907 - 955 Dio Mađarske
1028 - 1139 Vlasništvo Patrijarhata Aquileje, pod feudalnom upravom pulskog biskupa
1139 - 1400 Grofovi Devinski iz grada Duino preuzimaju posjede
1400 - 1466 Pod upravom grofova Walsee
1466 - 1776 Dio Svetog Rimskog Carstva (Sacro Impero Romano)
26 Svibanj 1508 - 2 Listopad 1509 Okupacija Venecije (Mlečani), Napad vodio Girolamo Contarini
23 Lipanj 1530 Car Ferdinand I. Rijeku proglašava Magnifica comunitas terrae Fluminis S. Viti
14 Veljača 1776 Administracija prebačena Mađarskoj
23 Travanj 1779 Prozvana "Corpus separatum adnexum" Ugarske Krune
20 Ožujak 1786 - 1809 Dio Mađarske kao Ugarsko Primorje
5 Travanj 1797 - 17 Listopad 1797 Okupacija Francuza
1805 - 1806 Okupacija Francuza
14 Listopad 1809 Anexiran od Francuske, postaje dio Ilirskih provincija i Dalmacije
25 Prosinac 1809 Provincija Riječka
15 Travanj 1811 Od provincije Rijeka postaje dio Hrvatske
3 Lipanj 1813 - 26 Kolovoz 1813 Okupirana od strane Britanaca
26 Kolovoz 1813 - 1822 Okupirana od strane Austrianaca
30 Svibanj 1814 Formalno vračena Austriji, subordinirana Trstu
3 Kolovoz 1816 -  1 Lipanj 1822 Dio Austrijskog Ilirskog Kraljevstva (Königreich Illyrien)
1 Srpanj 1822 - 1867 Civilna administracija prebačena na Ugarsku
3 Lipanj 1848 Deklarirano pripojena Hrvatskoj, okupirana 30 Kolovoza 1848
21 Prosinac 1867 "Corpus separatum" Mađarske Krune
23 Listopad 1918 Okupirana od strane Hrvatskih snaga
28 Listopad 1918 Neodređeni status, pod vlašću Savezničkih snaga nakon I svjetskog rata
(od 17 Studenog 1918 Uključujući  Sušak)
8 Rujan 1920 Reggenza Italiana del Carnaro (Italijansko Kraljevstvo Kvarnera - Talijanska uprava za Kvarner)
13 Studeni 1920 - 5 Sječnja 1921 Reggenza Italiana del Carnaro uzima pod svoju kontrolu otoke Krk i Cres
31 Prosinac 1920 Stato Libero di Fiume (Slobodna Država Rijeka)
16 Ožujak 1924 Pripojena Italiji (od 1925 kao Provincija Carnaro), Sušak predan Jugoslaviji
9 Rujan 1943 - 24 Travanj 1945 Okupirana od Njemačke
23 Rujan 1943 – 1943 Administracija pod Talijanskom Socialističkom Republikom
24 Travanj 1945 Administracija predana Jugoslaviji, Sušak i Rijeka spojeni
10 Veljača 1947 Definitivno priključena Jugoslaviji, postaje dio Hrvatske, a ime Sušaka i Rijeke postaje zajedničko ime Rijeka
25 Lipanj 1991 Dio Nezavisne Hrvatske



Riječki Kapetani
1371 - do iza 1395 Raisberger (ili Duino Raimburger)
12 Jun 1421 - ? Nicolò Aycher
1435 - 1436 Matteo Rayn
1436 - 1449 Giacomo Raunacher (prvi puta)
1453 - 1458 ? Andrea Foramini
31 May 1468 - 1477 Giacomo Raunacher (drugi put)
1477 - 1478 Gasparre Wolfango Rauber (prvi puta)
1483 - 1484 Gasparre Wolfango Rauber (drugi put)
1484 - 1490 Baldasare de Dur  (Balthasar von Dürer)
1490 - 1496 Gasparre Wolfango Rauber (treći put)
1493 - 1494 Gasparre Wolfango Rauber (Vidi Kobler o. e, vol. II, str. 132)
ili Giovanni Rauber (prvi put)
1494 - 1507 Giovanni baron Thurn (ili Giovanni barone Della Torre)
1507 - 26 Svibanj 1508 Giovanni Rauber (drugi put)
26 Svibanj 1508 -  2 Listopad 1509 Girolamo Contarini -Venecijanski (Mletački) Kapetan
1510 - 1512 Giovanni Fortunaro
1512 - 1519? Giovanni Mameger
519 - 1521? Giovanni Rauber (treći put)
1521 - 1528 Giovanni Abfalter
1525 - 1530 Giorgio Ellacher
20 Ožujka 1530 - 1536 Nikolo Jurisitch (Hrvatski: Nikola Jurišić, Mađarski: Miklós Jurisics) (Senj, 1490 - Kőszeg, Mađarska, 1545)
1536 - 1544 Girolamo de Zara
1544 - 1552 Gašpar Rečan (Gaspare Ritschan)
1563 - 1569 Francesco Barbo
1569 - 1574 Paolo de Zara
Sječanj 1574 - 1600 (do smrti) Leonardo d'Athems (Attems)
1594 - 1600 Wolfgang Schrantz
1601 - 1608 Barun GiovanniFederico (Friedrich) de Krotenstein Paar
1608 - 1637  Stefano barone Della Rovere
14 Sječanj 1637 - 1639 baron Rayn
1639 - 1672 Ferdinando baron Della Rovere
1679 - 1694 Giovanni Pietro barone de Argento von Silberberg
8 Srpanj 1694 - 1715 Ottavio baron de Terzy
1716 - 1725 Domenico baron Montanari
1725 - 1733 Adelmo Antonio conte Petazi
28 Travnja 1733 - 1740 Leopoldo Carlo baron Rayn
1740 - 1747 Karl von Hohenwart
1744 - 1751 Franz Karl von Hohenwarth



Predstavnik Carske krune
28 Lipanj 1747 - 1751 Pietro Felice Denaro



Lieutenant (potčinjeni Guvernerima Trsta)
1751 - 20 Listopad 1776 Giovanni Felice Gerliczy (Gerlici)



Riječki Intendanti
Srpanj 1809 - Studeni 1809 Marc Byrd (Byrde), Privremeni Intendant Rijeke
Studeni 1809 - 1810 François-Casimir Du Val de Chassenon de Curzay        (rođ. 1780 - umro 1842)
1810 - 1811 Marie Méry de Contades (rođ. 1786 - umrla 1869)



Riječki Intendanti postavljeni od Hrvatske vlasti (u Karlovcu)
Srpanj 1809 - Studeni 1809 Lettardi
Studeni 1809 - Studeni 1810 Louis-Philippe-Joseph Girod de  Vienne, baron de Trémont    (rođ. 1779 - umro 1852)
Studeni 1810 - Lipanj 1811 Savinio conte Giorgi
27 Lipanj 1811 - 1811 Marie Méry de Contades                  (rođ. 1786 - umrla 1869)
1811 - 1813 François-Joseph-Ferdinand Marchal (rođ. 1750 - umro 1858)



Guverneri Rijeke
21 Listopad 1776 - 1783 József gróf Majláth Székhélyi      (rođ. 1737 - umro 1810)
1783 - 1788 Pál gróf Almásy Zladányi           (rođ. 1749 - umro 1821)
1788 - 1791 János Pétar gróf Szápáry           (rođ. 1757 - umro 1815)
1791 - 1801 Sándor Pásztory gróf Szapáry 
Veljača 1801 - Listopad 1809 József Klobusitzky (Klobusiczky de Klobusicz et Zétény József) (rođ. 1756 - umro 1826)
14 Listopad 1809 - 1810 François Boleslas Casimir Duval de Chassenon de Curzay (rođ. 1780 - umro 1842)
1810 - 3 Srpnja 1813 Méry de Contades (Intendant) (rođ. 8. Rujan 1786 - umro 21. Lipanj 1869)
 3 Srpanj 1813 - 26 Kolovoz 1813 William Hoste –Britanski komandant   (rođ. 1780 - umro 1828)
26 Kolovoz 1813 - 1813 Laval Graf Nugent von Westmeath    (rođ. 1777 - umro 1862)  (Austrijski zapovjednik)
1813 Joseph Lazarich (Josip Lazarić)  (Austrijski zapovjednik) (rođ. 1784 - umro. 1859)
23 Studeni 1813 - Listopad 1814 Giuseppe barone dell' Argento (privremeni Intendant)
7 Kolovoz 1814 - 1815 Franz Joseph von Saurau (Beč, 19. Rujan 1760. - Firenca, 9. Lipanj 1832.)(commissioner od 1. Listopada 1814, 
                             nakon toga Kreishauptmann - šef okruga)
1815 - 1816 Johann Nepomuk Freiherr von Grimschitz (Kreishauptmann) (rođ. 17?? - umro 1822)
Travanj 1816 - 1819 Joseph Freiherr von Weingarten  (Kapetan Rijeke)   (rođ. 1786 - umro 1855)
8 Kolovoz 1819 - 1822 Ludwig Freiherr von Humbracht (Kreishauptmann) (rođ. 1786 - umro 1862)
Hungarian Suzerainty (Mađarska vrhovna vlast)
(Suzerainty - Odnos između država u kojoj podređeni narod (Rijeka) ima svoju vladu,
ali nemože donositi međunarodne odluke bez konsultacija sa superiornim narodom (Mađarska))
15 Listopad 1822 - 1823 György Majláth (rođ. 1786 - umro 1861)
1823 - 1837 Ferenc Ürményi           (rođ. 1780 - umro 1858)
5 Srpanj 1837 - 31 Listopad 1848 Pál Kiss de Nemeskéri          (rođ. 1793 - umro 1847)
28 Svibanj 1848 - 31 Kolovoz 1848 János Nepomuceno gróf Erdödy (rođ. 1794 - umro 1879)
31 Kolovoz 1848 - 19 Svibanj 1859 Joseph Graf Jellachich (Josip Jelačić Bužimski)  (rođ. 16. listopada 1801. - umro 20. svibnja 1859 - 1859)
Croatian Suzerainty (Hrvatska civilna vrhovna vlast)
(Suzerainty - Odnos između država u kojoj podređeni narod (Rijeka) ima svoju vladu,
ali nemože donositi međunarodne odluke bez konsultacija sa superiornim narodom (Hrvatska))
31 Kolovoz 1848 - 6 Kolovoz 1850 Josip Bunjevac (rođ. 1797 – umro 1866)
Srpanj 1851 - 1852 Anton Graf von Russnov
1852 - 1856 Ernst Freiherr von Kellersperg (rođ. 1822 - umro 1879)
1856 - 1860 Karl Sigmund Graf von Hohenwart- Gerlachstein          (rođ. 1824 - umro 1899)
1860 - 1861 Hermann Freiherr von Sterneck       (rođ. 1829 - umro 1897)
1861 - 1867 Bartholomäus von Smaich Ritter von Svet-Iván (Bartol Benedikt Zmajić) (rođ. 1813 - umro. 1888)
Hungarian Suzerainty (Mađarska vrhovna vlast)
(Suzerainty - Odnos između država u kojoj podređeni narod (Rijeka) ima svoju vladu,
ali nemože donositi međunarodne odluke bez konsultacija sa superiornim narodom (Mađarska))
6 Travanj 1867 - 29 Srpanj 1870 Ede Cseh de Szentkatolna, Kraljevski komesar     (rođ. 181. - umro 1887)
29 Srpanj 1870 - 5 Prosinac 1872 József gróf Zichy de Zich et  Vásonkeö     (rođ. 1841 - umro 1924)
26 Veljača 1873 - 1 Studeni 1883 Géza gróf Szapáry de Szapár        (rođ. 1827 - umro 1898)
1 Studeni 1883 - 6 Ožujak 1892 Ágost gróf Zichy        (rođ. Panzing 14. Lipnja 1852 - umro Beč, 4. Listopada 1925)
6 Ožujak 1892 - 2 Listopad 1896 Lajos gróf Batthyány de Nemetujvár (rođ. 1860 - umro. 1951)
2 Listopad 1896 - 14 Srpanj 1897 Rudolf Freiherr Abele von Lilienberg (Abele de Lilienberg) (rođ. 1851 - umro 1923)
14 Srpanj 1897 - 23 Studeni 1897 Tibor Gaal de Hatvan (Prvi put - privremeni)    (rođ. 1861 - umro 1917)
23 Studeni 1897 - 2 Kolovoz 1903 László gróf Szapáry de Szapár      (rođ. Perkát (Mađarska) 16.05.1864 - umro Beč 12.10.1939.)
2 Kolovoz 1903 - 10 Prosinac 1903 Tibor Gaal de Hatvan (drugi put - privremeni)       (rođ. 1861 - umro 1917)
10 Prosinac 1903 - 17 Veljača 1905 Erwin Freiherr Rossner (Ervin báró Roszner)         (rođ. 1852 - umro 1928)
17 Veljača 1905 - 17 Listopad 1905 Tibor Gaal de Hatvan (Treći put - privremeni)    (rođ. 1861 - umro 1917)
17 Listopad 1905 - 26 Prosinac 1905  Pál gróf Szapáry de Szapár         (rođ. 1873 - umro 1917)
26 Prosinac 1905 - 24 Svibanj 1906 Tibor Gaal de Hatvan (Četvrti put - privremeni)    (rođ. 1861 - umro 1917)
4 Travanj 1906 - 29 Travanj 1906 György gróf Károlyi de Nagykároly  (rođ. 1871 - umro 1954)
24 Svibanj 1906 - 7 Prosinac 1909 Sándor gróf Nákó de Nagyszentmiklós      (rođ. 1871 - umro 1923)
7 Prosinac 1909 - 31 Srpanj 1917  István gróf Wickenburg de Capelló (privremeni do 13 Studenog 1910) (rođ. 1859 - umro 1931)
31 Srpanj 1917 - 29 Listopad 1918 Zoltán Jekelfalussy de Jekel- és Margitfalva  (rođ. 1862 - umro 1945)

       

Kapetani i Načelnici Trsata (trebam pomoć za nadopunu podataka)
1529. - 1568. Nikola Rauber, kraljevski kapetan, kapetan i u Vinodolu  (Rački 1947:4)
? - 1535.  Petar Dente, kraljevski kapetan
1540 Jeronim Jurišić-Zadranin, kraljevski kapetan
1542 Gašpar Rečan (Gaspare Ritschan), kraljevski kapetan
? - ? Ivan Ričan
1603. - 1622. Gašpar Knežić, kapetan
1809 Ignac Mandel, načelnik (marie, sindaco)
1823 ? Jakov Matković (načelnik trsatski)
1874 - 1875 dr. Marijan Derenčin, prvi načelnik općine (Rijeka, 24. Rujna 1836. - Zagreb, 8. Veljače 1908.)
1876 - 1877 Stanko Lukanović (rođ. 1839.- umro Sušak, 1912.), bivši činovnik Riječke županije, načelnik općine
1877 - 1887 Enrico Hinko vitez Bačić (rođ. Rijeka 1857 - umro Sušak, 20. Travnja 1918), načelnik općine
1887 - 1907 Hinko vitez Bačić (rođ. Rijeka 1857 - umro Sušak, 20. Travnja 1918)
  Đuro Ružić
1908 - Andrija Sablić
1913 - dr. Frane Franjo Domazetović
  Ante Sablić
  Andrija Knez

 

Gradonačelnici Sušaka (trebam pomoć za nadopunu podataka)
23 Listopada 1919 - 3 Ožujka 1923 Sušak okupiran od italijana, gradsku je upravu vodio postavljeni komesar uz pomoć savjetodavnog odbora
3. Lipnja 1923 - 1929 (?) Juraj Kučić (rođ. Sušak 3. Srpnja 1878 - umro Zagreb, 3. Svibnja 1947) bivši narodni poslanik i veliki župan
? mr. Veljko Smokvina
1930 - 1939 Giuro (Đuro, Jurica) Ružić mlađi (rođ. Sušak 28. Rujna 1891 - umro Rijeka (Sušak), 31. Listopada 1976)
15 Svibna 1940 - ? Mario Šarinić (Rješenjem bana Banovine Hrvatske) (ilirija)

 


Savezničke snage nakon I svjetskog rata - Vojni Guverneri
28 Listopad 1918 - 29 Listopad 1918 Zoltán Jekelfalussy de Jekel- és Margitfalva
29 Listopad 1918 - 17 Studeni 1918 Rikard Lenac (rođ. 1868 - umro 1943) (veliki župan, u opoziciji)

 


Savezničke snage nakon I svjetskog rata (Italiani) Vojni Guverneri
17 Studeni 1918 - 29 Studeni 1918 Enrico Asinari di San Marzano       (rođ. 1869 - umro 1938)
29 Studeni 1918 - 28 Kolovoz 1919 Francesco Saverio Grazioli         (rođ. 1869 - umro 1951)
29 Kolovoz 1919 - 13 Rujan 1919 Vittorio Emanuele Pittaluga



Talijanska okupacija (1918 - 1920)

Predsjednik Talijanskog Nacionalnog Vijeća (Presidente del Consiglio Nazionale Italiano di Fiume)(Fašisti)
28 Listopad 1918 -  8 Rujan 1920 Antonio Grossich                 (rođ. 1849 - umro 1926)



Komandant grada Rijeke (Commandante di Fiume)(Fašista)
14 Rujan 1919 -  8 Rujan 1920 Gabriele D'Annunzio            (rođ. 1863 - umro 1938) (Commandatore)
15 Ožujka 1922 - 21 Ožujka 1922 Ernesto Cabruna           vojni zapovjednik Rijeke (comandante militare)


Reggenza italiana del Carnaro

Prvi rektor (Primo Rettore - Cancelliere) (Fašista)
8 Rujan 1920 - 29 Prosinac 1920 Gabriele D'Annunzio          (rođ. 1863 - umro 1938)



Predsjednik Municipalnig vjeća grada Rijeke (Presidente del Consiglio Municipale di Fiume)(Fašista) 
29 Prosinac 1920 - 31 Prosinac 1920 Riccardo Gigante           (rođ. 1881 - umro 1945)



Slobodna država Rijeka (Stato libero di Fiume)

Predsjednik Privremene vlade države (Presidente del Governo Provvisorio dello Stato Libero di Fiume)(Fašista) 
31 Prosinac 1920 - 27 Travanj 1921

Antonio Grossich                (rođ. 1849 - umro 1926)

Predsjednik Privremene vlade Rijeke (Presidente del Direttorio Provvisorio di Fiume)(Fašista) 
27 Travanj 1921 - 28 Travanj 1921 Riccardo Gigante             (rođ. 1881 - umro 1945)
Izvanredni Komesar (Commissario straordinario)(Fašista) 
28 Travanj 1921 - 13 Lipanj 1921 Salvatore Bellasich              (rođ. 1890 - umro 1946)
Visoki Komesari (Alto Commissario di Fiume)
13 Lipanj 1921 - 21 Rujan 1921 Antonio Foschini (dužnost dodjeljena u ime kraljevine Italije) (rođ. 1872 - umro 1965)
21 Rujan 1921 -  5 Listopad 1921 Luigi Amantea (dužnost dodjeljena u ime kraljevine Italije)    (rođ. 1869 - umro 1949)
Predsjednici Slobodne države Rijeke (Presidente dello Stato Libero di Fiume)
 5 Listopad 1921 -  4 Ožujak 1922 Riccardo Zanella  (U egzlu u Beogradu od 16 Ožujka 1924)   (rođ. 1876 - umro 1959)
4 Ožujak 1922 -  9 Ožujak 1922 Komitet narodne obrane (Comitatio di Difesa Nazionale di Fiume)
9 Ožujak 1922 - 16 Ožujak 1922 Giovanni Battista Giuriati (privremeni predsjednik, Presidente Provvisorio)  (Fašista)    (rođ.1876 - d. 1970)
Privremeni šef države (Capo Provvisorio dello Stato)
17 Ožujak 1922 - 17 Rujan 1923 Attilio Depoli            (rođ. 1887 - umro 1963)
Vojni Guverner (Governatore Militare di Fiume)
17 Rujan 1923 - 16 Ožujak 1924 Gaetano Giardino (dužnost dodjeljena u ime kraljevine Italije) (rođ.1864 - umro 1935)

Guverner provincije Kvarnera (Governatore della Provincia del Carnaro)(Fašista)

23 Veljače 1924 - 30 Travnja 1924 Gaetanto Giardino          (rođ.1864 - umro 1935)



 Prefekt
17 Rujan 1923 - 16 Ožujak 1924 Gaetano Giardino     (vojni Prefekt)     (rođ.1864 - umro 1935)
16 Ožujak 1924 - 30 Travanj 1924 Gaetano Giardino           (rođ.1864 - umro 1935)
1 Svibanj 1924 - 10 Veljača 1925 Michele Sorge                 (rođ. 1865 - umro 1957)
10 Sječanj 1925 - 16 Svibanj 1930 Emanuele Vivorio           (rođ.1872 - umro 1959)
16 Svibanj 1930 - 20 Sječanj 1934 Antonio De Biase            (rođ.1874 - umro 1948)
20 Sječanj 1934 - 20 Veljača 1938 Francesco Turbacco        (rođ. 1886 - umro 1949)
20 Veljača 1938 -  1 Veljača 1943 Temistocle Testa             (rođ. 1897 - umro 1949)
1 Veljača 1943 - 20 Kolovoz 1943 Agostino Podesta            (rođ.1905 - umro 1969)
20 Kolovoz 1943 - 21 Rujan 1943 Pietro Chiariotti               (rođ. 1883 - umro 1966)
21 Rujan 1943 - 29 Listopad 1943 Riccardo Gigante, Governatore della provincia del Carnaro              (rođ. 1881 - umro 1945)
29 Oct 1943 - Travanj 1945 Alessandro Spalatin         (rođ. 1886 - umro 19..)

                 
                    

Njemački savjetnici (Berater)
1943 - 1944 Karl Pachneck
1944 - 1945 Rossmann

 

Gradonačelnici Rijeke prije 1948
Ožujak 1812 - Kolovoz 1813 Paolo Scarpa (smijenjen je sa dužnosti)
19 Lipan 1848 - 30 Kolovoz 1848 Giuseppe Agostino Tosoni
17 Kolovoz 1870 - 23 Listopad 1870 Ernesto de Verneda
18 Listopad 1871 - 16 Prosinac 1871 Celligoi Frederico, giudice rettore (izvršni sudac), vršilac dužnosti
3 Studeni 1870 - 24 Listopad 1896 Giovanni de Ciotta
24 Listopad 1896 - 04 Veljača 1897 Ad interim prvi vicepodesta Nicolo' Gelletich
1897 - 1899 Michele Maylender
1899 - 1900 Antonio de Vallentsits (Vallentsits umire 27. 12. 1902.)
1900 - 6 Listopad 1901 Michele Maylender
10 Sječanj 1901 - 13 Lipanj 1913 Francesco Vio
1913 - 15 Lipanj 1915 Francesco Gilberto Corrosacz
11 Listopad 1918 - 1919 Antonio Vio
Studeni 1919 - 7 Sječanj 1921 Riccardo Gigante
07 Sječanj 1921 - 28 Travanj 1921 Salvatore Bellasich, izvanredni povjerenik (=commissario straordinario; nominiran nakon Gigantea 1921.)
1930 - 1934 Riccardo Gigante, Partito Nazionale Fascista, ubijen na Kastvu 3. Svibnja 1945. od OZNA-e
1934 - 1938 Carlo Colussi, Partito Nazionale Fascista, ubijen od Jugoslavena skupa sa svojom ženom Nerinom Copetti
1940 Arturo Maineri de Meichsenau, Partito Nazionale Fascista
8 kolovoz 1943 - 3 Ožujka 1945 Gino Sirola, Partito Fascista Repubblicano, potvrđen od njemačkih vlasti kao gradonačelnik,
ubijen od OZNA-e 2. Rujna 1944.


Sedmogodišnje Razdoblje Triju Gradskih Općina u Rijeci
(Sušak — Stari Grad —Zamet)
(1. Rujna 1955. — 1. Ožujka 1962.)
Predsjednici Gradskih Odbora Triju Gradskih Općina (trebam pomoć za nadopunu podataka)
Općina Sušak
  Željko Bačić
  Josip Felker
  Tihomir Ferari
Općina Stari Grad
  Miloš Grbac
  Ivan Pavešić
  Danijel Brnčić
  Dušan Vrcelj
Općina Zamet
  Josip Sušanj
  Branka Blečić
  Vinko Grbac
  Stanko Radović


Gradonačelnici Rijeke nakon 1948
1948 - 1952 Pietro (Petar) Klausberger , posljednjii Gradonačelnik Rijeke - Italijan
1952 - 1955 Edo Jardas
1962-1965 Nikola Pavletić
1965 - 23 Travnja 1969 Dragutin Haramija ( Ministar Jugoslavije od 1969 do 1971)
24 Travnja 1969 - 24 Travnja 1974
Neda Andrić
1974 - 1978 Nikola Pavletić
20 Travanj 1978 - 20 Travanj 1982 Vilim Mulc
1982 - 14 Kistopad 1982 Sergije Lukež (Umire od infarkta)
26 Listopad 1982 - 26 Travanj 1984 Josip Štefan
26 Travanj 1984 - 25 Travanj 1985 Ivan Brnelić
25 Travanj 1985 - 29 Listopad 1987 Zdravko Saršon
29 Listopad 1988 - 1990 Željko Lužavec
29 Svibanj 1990 - 19 Travanj 1993 Željko Lužavec
19 Travnja 1993 - 5 Svibnja 1997 Slavko Linić (konstituirano Gradsko vijeće Rijeka - Linić prvi riječki posljetratni gradonačelnik i predsjednik gradskog
Poglavarstva
)
5 Travnja 1997 - 2 Ožujka 2000 Slavko Linić (odstupa zbog preuzimanja funkcije podpredsjednika u vladi Ivice Račana, do kraja 2003.)
2 Ožujka 2000 - 2001 Vojko Obersnel
2001 - 2005 Vojko Obersnel
2005 - 2009 Vojko Obersnel
2009 - 02 Lipnja 2013 Vojko Obersnel
02 Lipnja 2013 - Vojko Obersnel

 

Župani Primorsko-Goranske Županije

4.5.1993. - 1997. Josip Roje
1997. - 29.1.1998. Zlatko Pavelić (povjerenik)
29.Sječnja 1998 -  5. Lipnja 2001 Milivoj Brozina
5. Lipnja 2001 - 2011. Zlatko Komadina
2011- 19. Svibnja 2013 Vidoje Vujić
19. Svibnja 2013 - Zlatko Komadina

 

Riječka povijest općenito
History of Racing, Preluk - Opatija - Rijeka
Prapovijest - 1400
1600 - 1650

1700 - 1750
1800 - 1825
1850 - 1875

1900 - 1925
1950 - 1975
2000 - 2015
Riječki grbovi i zastave (heraldika)

Riječka vlast kroz stoljeća
O Rijeci na engleskom jeziku

1400 - 1600
1650 - 1700
1750 - 1800
1825 - 1850
1875 - 1900

1925 - 1950

1975 - 2000
2015 - Danas


Natrag na vrh stranice