Rijeka, Croatia
Loading


The links above provide you a way back to main part of the dictionary. Pages Preluk and Rijeka are only the add to my site, to give you some information about me, and some interesting facts about my home town and an old racing track only few kilometers from Rijeka. Rijeka has a great history organizing races almost a century ago.


Mišo CVIJANOVIĆ-CVIJO, RIP
Jučer, 28. siječnja 2019, u Rijeci je, u 73. godini, preminuo umirovljeni novinar, kolumnist, karikaturist i reporter Novog lista Mišo Cvijanović - Cvijo. U Rijeku je došao u lipnju 1959. godine, i u njoj ostao do svoje smrti. RIP Cvijo

riječki dvoglavi orao

Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Petz, Anton Freiherr von

Anton Freiherr von PetzViceadmiral ad honores

Rođen: Venitze (Sedmogradska) danas Veneția de Jos, Rumunjska 21. Siječnja 1819.
Umro: Trieste 7. svibnja 1885.

Supruga: Elisabeth Narischkin (rođena 3. kolovoza 1825. u Trstu)

Anton Freiherr von Petz je bio oficir austrijske ratne mornarice (kaiserlich und königlich Marine – K.u.K. Marine) gdje stigao do čina Viceadmirala. Proglašen je Vitezom Vojnog reda Marije Terezije.
Završio je Vojnopomorsku akademiju u Veneciji.
Kaiser nakon bitke kod VisaImao je značajnu ulogu u bitci kod Visa 18. srpnja 1866., zapovjedajući "2. Division" (Zweite Division), koja se sastojala od neoklopljenih drvenih brodova. On je vodio svoju grupu sa drvenog broda "Kaiser" (na slici ljevo, "Kaiser" nakon bitke kod Visa), i tokom borbe namjerno se je svojim brodom sudario sa talijanskom oklopnjačom "Re di Portogallo" (uobičajena taktika ondašnjeg pomorskog ratovanja, zabiti se kljunom broda u protivnički brod i probiti mu trup. Ta je taktika već bila na izdisaju zbog pojave metalnih brodova). Oštetio je talijansku oklopnjaču, ali je i on pretrpio teška ostećenja. Jako neprijateljsko bombardiranje još je i povečalo štetu, ali i velike gubitke među posadom.
Od 1. listopada 1866 do 27. rujna 1867. bio je Komandant Vojne pomorske Austrijska delegacija sa Tailandskim državnicimaakademije u Rijeci. Nakon toga bio je pomoćnik lučkog admirala luke Pula.
Kasnije, 1869., poduzeo je ekspediciju na Daleki istok i Južnu Ameriku. 16. listopada 1869., sa fregatom "Donau" i korvetom "Erzherzog Friedrich", kreće na dugo putovanje. Nakon što su obavili sve postavljene im zadatke (na slici desno, austrijska delegacija sa državnicima Siama (danas Thailand), von Petz sjedi drugi sljeva), ekspedicija se početkom 1871. vratila kući. "Donau" polazi prema istoku, prelazi Pacifik pa kroz Magelanov prolaz i južni Atlantik 01. Ožujka ulazi u pulsku luku. "Erzherzog Friedrich" polazi prema zapadu, kroz Sueski kanal ulazi u Mediteran i 26. siječnja ulazi u pulsku luku.
Anton Freiherr von Petz završava karijeru kao počasni viceadmiral i Seebezirkskommandant (zapovjednik Vojnopomorskog okruga) Trsta.
Umro je 7. svibnja 1885., i pokopan je na vojnom groblju u Trstu skupa sa suprugom Elisabeth.

ŠKOLOVANJE (EDUCATION):

1837. - ? Marine-Collegium u Veneciji Hirtenfeld 1891:423

 

KARIJERA (PROMOTIONS):

25. srpnja 1837. - 1842. provisorischen Marine-Corps-Cadet Hirtenfeld 1891:424
1. kolovoza 1842. - 1845. Fregattenfährich Hirtenfeld 1891:424;
16. kolovoza 1845. - 1848. Schiffsfährich Hirtenfeld 1891:424;
24. travnja 1848. - 1850. Fregatten-Lieutenat Hirtenfeld 1891:424;
10. travnja 1850. - 1853. Schiffs-Lieutenant Hirtenfeld 1891:424;
11. srpnja 1853. - 1856. Corvetten-C. Sch. 1856:655
14. prosinca 1856. - 1861. Fregatten-C. Hirtenfeld 1891:424;
25. kolovoza 1861. - 1866. L.Sch.-C. Hirtenfeld 1891:424;
29. kolovoza 1866. - 1878. C.-Adm. (Rang 22. Srpnja 1866.) Hirtenfeld 1891:433;
09. svibnja 1878. - 1887. umirovljen, Vice Admiral ad honores Hirtenfeld 1891:433;

 

SLUŽBA (SERVICE):

1840 An SMS „Guerriera“ unter dem Kommando des Erzherzogs Friedrich Wiki
1842. Fregatte SMS Bellona nach England als Adjutant des Erzherzogs Friedrich Wiki
1845. — 1848. Predaje matematiku, pomorsku taktiku (Seetaktik) i jedrenje (Segelgebrauch) u Marine-Cadetten-Collegiumu u Veneciji Hirtenfeld 1891:424;
1848. Adlatus beim Seebezirks-Commando in Triest Hirtenfeld 1891:424;
4. lipnja 1848. - ? Gesamt-Detail-Officier (erster Leutnant) auf em SMS "Volcano" u blokadi Venecije Hirtenfeld 1891:424;
1858. - 1859. Director Hirtenfeld 1891:424;
25. listopada 1859. - ? Commandant južnoameričke ekspedicije Hirtenfeld 1891:424;
1861. - 1862. Commandant der Fregatte SMS "Novara" Hirtenfeld 1891:424;
1865. - 1866. Ausrüstungsdirektor im Seearsenal von Venedig Hirtenfeld 1891:424;
1866. Adlatus des Marinekommandanten Wiki
1866. Commandant 2. divizije (schwere Holzschiff Division), auf Flagenschiff Linienschiff SMS "Kaiser" Hirtenfeld 1891:425;
svibanj 1866. zapovjednik broda "Venus" Wiki
1. listopada 1866. - 27. rujna 1867. Commandant Marineakademie Fiume Hirtenfeld 1891:424;
WikiVisually
: Anton Freiherr von Petz
1867. - Adlatus des Hafenadmirals von Pula Wiki
28. srpnja 1868. - 1. ožujka 1871. Commandant Ostasiatischen expedition (fregata "Donau" i korveta "Erzherzog Friedrich"); povratak u Pulu Hirtenfeld 1891:432;
6. listopada 1871. - 9. svibnja 1878. See-Bezirks Commando zu Triest, Commandant Hirtenfeld 1891:433;

 

ODLIČJA (DECORATIONS):

 

Kreirao: - Nenad Labus
           - SEAS

 

 

Izvori: